Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   21.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Makaleler
Amerikan - Türk Konseyi Enerji ve İnşaat Komitesi etkinlikleri (Activities of the American - Turkish Council Energy and Construction Committee) 04.05.2005

Nalan ARSOY - GAINER
- 00.00.0000
Yüksek Makine Mühendisi, PT Consulting Co. ve Gainer Industries Inc. kurucusu,

Washington’da oturuyor. Enerji ve çevre sektörlerinde çalışıyor.

web adresi: http://www.gainer-industries.com

 


Washington’a döndüğümden beri Türkiye enerji piyasası için çalışmalarımın en anlamlısı Amerikan - Türk Konseyi’nin Enerji ve İnşaat Sektörleri Komitesi’ndeki üyeliğim oldu. Komitemiz faaliyetlerini, avukatlık ve lobicilik hayatını Washington’da geçirmiş ve Türkiye sektörlerini çok iyi bilen Mr. Doug Hartman başkanlığında yürütmekte.  Mr. Hartman 15 yıldan beri, kısaca ATC diye anılan American-Turkish Council’de çeşitli görevler üstlenmiş, enerji sektöründe ise 10 yıldan beri çalışmaktadır.  Bendeniz 12 yıl önce ATC üyesi olmuş, yerli katılımcı olarak her konferansta bulunmuş biri olarak, bu kuruluşun gittikçe büyüyen faaliyet ve en önemlisi, etki alanına şahit oldum.

ATC’nin ve komitemizin faaliyetlerinin önemini kavramak için önce Washington hakkında doğru bir resim çizmek lazım.  Birçok insandan duymuşsunuzdur: ‘Washington bir sivil toplum kuruluşları cenneti’ denir, bazıları bunu ‘lobi cenneti’ diye tanımlar, sadece lobi şirketleri değil, ulusal ve uluslararası, iki-taraflı ticari anlaşmalar ve piyasa paktı (NAFTA, EU, ASEAN gibi) bölgesel çıkarlara (sivil veya savunma ile ilgili) hizmet eden bir kuruluşlar cümbüşü var bu şehirde. En kısa şekilde Washington’u tarif edersek, burası birçok güç ve etki merkezinin bulunduğu bir küçük kasaba. En şaşılacak yanı ise, bu merkezler arasındaki devamlı ve olağanüstü boyutlardaki iletişim, bilgi alışverişi, strateji oluşumu ve uygulamaları.  
 
“Güç merkezi”nden kasıt, Kongre, Senato ve bakanlıklar (toplam 27 federal kuruluş; evet, bu ülke sadece 27 bakanlıkla yönetiliyor, bu rakamın içinde FBI gibi, CIA, DEA gibi federal ajanslar da dahil) ve bunların faaliyetine kendi misyonları yönünde etki yapmak isteyen menfaat kurumları (her tür konuda NGO, lobi şirketi ve çokuluslu kurum bulabilirsiniz).

Kanun ve regülasyon yapımında vatandaşın ve endüstrinin sesini duyurmak üzere profesyonelce çalışan bu kurumlar bürokratları devamlı bir iletişim bombardımanına tabi tutuyor, istediklerini elde edinceye kadar çok agresif bir şekilde çalışıyor. Amerikalılar bilgilendirmeyi neredeyse kutsal sayıyor, iletişim herhalde hiçbir ülkede bu memleketteki kadar yapılmıyordur.  Yıllar önce Bechtel Power Corporation’da çalışırken yaptığımız fizibilite etütlerinden birisi, hükümet, Kongre ve Senato binalarını soğutmak için bir soğutma santrali (chiller) yapımı konusundaydı.  25 MW’lık santral’in yıllık yakıtının %15’ini - evet, bildiniz - hükümet binalarında ve Kongre ve Senato’da her yıl basılan ve sonra atılması gereken olağanüstü miktardaki kağıt malzeme oluşturuyordu.  En basit kanun tasarısının bile en az 500 sayfa olduğu bu sehirde santral yakıtının kağıttan oluşması doğal olsa gerek…

Washington dünya başkenti varsayıldığı kadar NGO’lar cenneti

 

Güç merkezleri arasındaki bu karmaşık iletişim ABD’nin dünya ülkeleri ile ilişkilerini düzenlemede gereken sosyo-ekonomik ve teknolojik bilgileri taze tutuyor, ABD ekonomisinin güçlü kalması için piyasa stratejileri oluşturmak, ekonominin motoru sayılan özel sektöre verilen desteğin mantığı ve gerekliliğini anlamak, etik ve şeffaflık ilkelerinin tüm pazarlarda yaygınlaşmasına ön ayak olmayı amaçlıyor.
 
Amerikan - Türk Konseyi (ATC), bu şehrin en etkin iki taraflı sivil toplum örgütlerinden biri. ATC’nin misyonu iki ülke arasındaki ticari, savunma, teknolojik ve kültürel ilişkileri ilerletmek.  Yirmi yıldan beri Türk ve Amerikan firma ve yatırım kuruluşlarının faaliyetleri icin taze stratejik bilgiler vermek ve gerektiğinde arabuluculuk yapmak, ayrıca ABD hükümet ve şirketlerinin Türk yatırım piyasası konusundaki yaklaşımlarına tercüman olmuş bir kuruluş ATC.  Bu yıl 5-7 Haziran tarihleri arasında Washington’da gerçekleşecek olan ATC Yıllık Konferansı Washington’un en büyük iş konferansı olarak ün yapmış bir etkinlik.  İş dünyasını ve bürokratları bir araya getiren başarılı bir toplantı oluyor bu konferans. Daha fazla bilgiyi internette web sayfası (http://www.americanturkishcouncil.org) adresinden alabilirsiniz.
 
ATC’nin enerji ve inşaat sektörlerinde faaliyet gösteren komitemizin genel amaçları şunlardır:
 
  • ABD yatırımcılarının Türk enerji ve inşaat piyasalarında daha çok faaliyet göstermesi için piyasa parametrelerinde gereken iyileşmeyi teşvik etmek.
  • Yatırım projelerini değerlendirmede şeffaflık ilkelerini teşvik etmek.
  • Enerji piyasasındaki gelişmeleri takip ederek toplumu ve üyeleri bilgilendirmek.
  • Uluslararası projeleri takip ederek üyelere bilgi vermek.
  • Şirketler arası ortaklıklara yardımcı olmak, gerektiğinde arabuluculuk etmek.
  • ABD hükümetinin Türkiye ile ilgili enerji stratejisine bilgi ve yaklaşımıyla yardımcı olmak.
 
Enerji komitesi, periyodik olarak ATC personelinden Ayşe Sümer Hanım’ın organizasyonu ile bir araya geliyor.  Son aylardaki toplantıların ana eforu bu yılki konferansa davet edilecek konuşmacılar, konular ve bunlar için eldeki çok kısa süreleri akılcı bir şekilde kullanıp katılımcıları çok sıkmadan aynı anda yapılacak birçok paneli organize etmeye uğraşan ATC personeline yardımcı olmak, Türkiye enerji piyasasındaki en bilgili insanların konuşmacı olarak katılımına ön ayak olmak şeklinde özetlenebilir. Tabii, ATC personeli değişik düşünce ve yaklaşımların dile getirilmesine eşit hak tanımaya çalışıyor.  Bu işi zorlaştıran tek unsur konuşmacıların olağanüstü sayısı.
 
Enerji Komitesi olarak TEİAŞ sitesinde verilen en son enerji talep analizinin düşük projeksiyonla yola çıkılarak yapıldığı konusunda RESSİAD ile hemfikiriz.  Bu konuda konferans süresince birçok ilgiliden birçok soru geleceğine hiç kuşkum yok. Bakanlık konuşmacılarının yanıtlarını da hep birlikte merak etmekteyiz!
 
------------------------------
ATC ve Enerji Komitesinin iletişim bilgileri:
American-Turkish Council
1111 14th Street NW
Washington DC 20005
Tel: +1(202) 783-0483; Faks: +1(202) 783-0511

Enerji Komitesi Sorumlusu: Ayşe Sümer, asumer@the-atc.org

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr