Yönetim Mevzuat Tüzük İletişim   21.01.2018

AK Enerji
AKÖZ Grubu
BAYINDIR Holding
BEREKET ENERJİ
BİLGİN ENERJİ YATIRIM HOLDİNG
BOREAS ENERJİ
Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim A.Ş.
ÇALDERE
ÇİMTAŞ ÇELİK İMALAT MONTAJ ve TESİS A.Ş.
Das Mühendislik ve Enerji Yatırımları A.Ş.
ENİMEKS
Epuron GmbH
ERKO Şirketler Grubu
GALKON
GÜNGÖR ELEKTRİK
GÜRİŞ İnşaat ve Mühendislik A.Ş.
HAREKET Proje Taşımacılığı ve Yük Mühendisliği A.Ş.
HEXAGON Danışmanlık ve Ticaret A.Ş.
HİDRO DİZAYN
KARESİ ENERJİ A.Ş.
LNG Process A.Ş.
MASTER DANIŞMANLIK MÜMESSİLLİK VE TİCARET  A.Ş.
OZG Enerji İnşat Taahhüt Sanayi ve Ticaret A.Ş.
PERFECT WIND
RES ANATOLIA
SANKO ENERJİ
SOYAK Holding
TÜRKERLER İnşaat
USLUEL A.Ş.
Vestas Türkiye
YENİGÜN İnşaat
YILDIRIM GRUP
ZORLU Holding
© 2005 RESSİAD
 
Makaleler
BP ve yenilenebilir enerji kaynakları (BP and renewable energy resources) 25.01.2005

Tahir UYSAL
- 00.00.0000
Başkan, BP Türkiye
 


İşte BP Örneği:

BP, petrolün ötesinde...

PETROL ŞİRKETLERİ

GELECEĞİN ENERJİ KAYNAĞI YENİLENEBİLİRLERİ

DESTEKLİYOR!

Sunuş:

Sevgili okurlarımız ve sayın üyelerimiz, bildiğiniz gibi, 2004 Temmuz ayında TBMM tatile girmeden bir gün önce hatalı bir tasarı olan, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun Tasarısı”nın Devlet Bakanı Sayın Ali Babacan’ın aklıselimi sonucu, gerçekleri Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a anlatmasıyla gündemden çekilmiş olmasını hazmedemeyen bazı çevreler, Ekim 2004’de bir ekonomi gazetesini alet ederek Sayın Babacan’a karşı haksız ve yersiz tepki ortaya koyarken, tasarının çekilmesinde hiçbir etkisi olmayan BP ve Shell gibi petrol şirketlerini de tasarıyı engellemekle yine haksız biçimde suçlamışlardı! Hâlâ TBMM de olan tasarı, onların istediği gibi değil, düzeltilerek serbest piyasa ve yeşil sertifika uyumlu yasalaşmalı.

RESSIAD Yönetimi’nin o gün de, bu gün de tasvip etmediği bu tutumu sitemizdeki çeşitli yazılarda eleştirdik ve eleştirmeye devam ediyoruz. RESSİAD Yönetimi hiçbir zaman bu tür davranışlara destek vermemiş, yine hiçbir zaman yan yana olamayacağı o kuruluşların eylemlerine RESSİAD’ın alet edilmemesi konusunda titizlik göstermiştir. Bunu açıklamakta yarar görüyoruz.

Yenilenebilir  enerji yanlısı ve çevreci olduğunu söyleyen RESSİAD’dan sonra kurulmuş bir-iki sivil toplum kuruluşu ile RESSİAD’ın asla karıştırılmaması gerektiğini vurguluyoruz. Bakın sözde yenilenebilir yanlısı ve çevreci olduğunu söyleyen o çevrelerin her zaman örnek gösterdiği Almanya’da, yenilenebilir enerji konusunda saygın bir yeri olan BP  yenilenebilir enerji konusunu köstekleyerek değil, destekleyerek neler yapmaktadır? Bu konuda, BP Türkiye Başkanı Sayın Tahir Uysal’dan gelen açıklama aşağıda yer almaktadır. BP’yi kutluyoruz.

Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR

RESSİAD Başkanı

BP, 2000 yılında yeni logo ve marka değerlerini dünya çapında lanse etmiş ve bundan böyle faaliyetlerini "petrolün ötesinde" konsepti altında yürüteceğini açıklamıştır. "Petrolün ötesinde" olmak, mevcut faaliyetler çerçevesinde yeni ürün ve hizmetler geliştirmek kadar, yeni enerji kaynaklarının uzun vadeli bir perspektif içinde göz önüne alınması anlayışını da yansıtmakta olup önemli bir yere sahiptir.

BP Grubu Dünya Başkanı Lord John Browne, 10 Aralık 2004’te Toronto’da yaptığı bir konuşmada ‘’Dünya nüfusu ortalama olarak saatte 10.000 kişi artmaktadır. Bu, günde yaklaşık 250.000 kişi demektir. On yıl içinde dünya nüfusuna bir milyar kişi eklenecek ve toplam dünya nüfusu 7.3 milyara ulaşacaktır. Bu insanların yiyeceğe, konuta ve temel mal ve hizmetlere ihtiyacı vardır ve bütün bunlar için enerji gerekmektedir’’ dedi ve sözlerine şöyle devam etti: “Uluslararası Enerji Ajansı’nın yeni tahminine göre, 2015 yılında her tür ticari enerjiye olan global talep, mevcut düzeyi olan günde 190 milyon varilden günde 240 milyon varile yükselecektir. Bu da yaklaşık yüzde 30 oranında bir artış demektir. Bu tahmin, büyüme hızlarıyla ilgili oldukça temkinli varsayımlar esas alınarak yapılmıştır. Söz konusu rakamlar tahminlerin oldukça üstünde gerçekleşebilir. Bu talep geleceğin önemli enerji kaynakları olduğuna inandığımız Yenilenebilir ve Alternatif Enerji Kaynakları ile karşılanabilir”.

BP olarak, güneş enerjisini destekleyen fotovoltaik enerji ve çeşitli alternatif enerji kaynakları üzerinde araştırma geliştirme ve yatırım faaliyetleri içindeyiz. Bir gün bu yeni kaynaklardan biri veya birden fazlası, global enerji talebinin önemli bir bölümünü karşılayacaktır.

Bugün mevcut tüm yenilenebilir ve alternatif enerji kaynakları, dünya talebinin sadece yüzde 2,5’ini karşılamaktadır ve bu enerjinin büyük bölümü biyolojik kökenli maddelerden sağlanmaktadır.
Dünyanın pek çok yerinde, pek çok ülkede bu alanda araştırmalar devam etmekle birlikte, bütün bu çalışmalar henüz araştırma ve deney safhasındadır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının uzun vadede enerji malzemesi sağlayabileceğini düşünüyoruz. Ancak uzun vade yirmi-otuz yıl veya daha uzun sürebilir.
Uluslararası Enerji Ajansı’nın tahminlerine göre, 2015 yılında yenilenebilir enerji kaynakları, toplam talebin ancak yüzde 3.3’ünü karşılayabilecektir’’ dedi.
 
 
Yenilenebilir Enerji, tüm dünyada BP’nin faaliyet alanlarından birini oluşturmaktadır. Dünyanın en büyük güneş enerjisi üreticilerinden biri olan BP, 150 ülkede insanların güneş enerjisinden faydalanmasını sağlamakta olup, güneş enerjisi alanında 30 çalışma ofisinden oluşan ayrı bir organizasyon geliştirerek, bu konudaki araştırma-geliştirme çalışmalarını ve yatırımlarını sürdürmektedir.
BP, 13 Eylül 2004 tarihinde şimdiye kadar açılan en büyük güneş enerjisi güç santrallerinden birini, Almanya Merseburg yanındaki Geiseltalsee’de açtı. Almanya’da açılan en büyük güneş enerji güç santralinin inşaatının ilk aşamasında elektrik şebekesine yaklaşık dört megawatt’lık elektrik verildi ve böylece üretilen enerji, 4 kişilik 1000 ailenin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabildi.
BP Yenilenebilir Enerjiler Başkan Yardımcısı ve Global Solar Güç biriminin CEO’su Steve Westwell, “Geçtiğimiz beş yıl içerisinde, BP solar güç aktiviteleri için 500 milyon dolar yatırım yapmıştır. Gelecek üç ila beş yıl içerisinde Almanya, İspanya, California ve Amerika’nın diğer bölgeleri önemli gelişim marketleri olacak. Önümüzdeki on sekiz ay içerisinde BP global üretim kapasitesini 90 megawatt’tan 200 megawatt’a yükseltmeyi hedeflemektedir” dedi.
Geiseltalsee’deki solar sistemle, BP Solar Almanya pazarındaki liderliğini teyid etmiş oldu. Bunun yanında, geçen yıl, Münih’teki havaalanının 2 numaralı terminalinin çatısında dünyanın en büyük solar güç sistemi faaliyete geçti.
Uluslararası alanda 30 yılı aşkın süredir çalışmalarını sürdüren BP Solar, yüzde 20’lik pazar payıyla yüksek kalite solar güç sağlayıcılarının Almanya ve Avrupa’daki lideri konumuna gelmiştir.
Kendi tesislerinde rüzgâr enerjisinden yararlanmak amacıyla da projeler geliştiren BP, hidrojen enerjisinden de nasıl yararlanılabileceği konusundaki araştırmalarını, teknik ve maliyet yönünden bu enerji kaynağının daha iyi anlaşılmasına yönelik bilimsel çalışmalarını dünya çapında sürdürmektedir.

BP, akademik çevrelerle de işbirliği içinde olup, enerji kullanımıyla ilgili olarak uluslararası dört ayrı üniversite araştırmasına destek vermektedir. "Geleceğin Perspektifi" başlığı altında gerçekleştirilen araştırmalarda dünyanın enerji sorunları masaya yatırılıyor ve BP, dünyanın karşı karşıya olduğu büyük enerji sorunları ve temel bilimsel araştırmaların bu sorunları nasıl çözebileceği hakkındaki çalışmalara destek veriyor. Uluslararası üniversite araştırma programında dünyanın en önde gelen bilim adamları ve mühendisleriyle çalışılıyor. Petrol ve gaz arama, üretim-arıtma prosesinin yanı sıra, ürün kimyasallar ve güneş enerjisiyle beraber ortaya konulan faaliyetleri her açıdan ölçen teknoloji programlarına yılda 30 milyon dolar yatırım yapılıyor.

BP’nin tüm bu küresel çalışmalarının yanında, Türkiye de, yenilenebilir enerji kaynakları ile ilgili pazarın oluşmasını ve bu alanda yasal düzenlemeler yapılmasını, desteklenmesi gereken bir konu olarak değerlendirmektedir

Yenilenebilir Enerji konusundaki başlangıç yatırımlarının yüksek olduğu ve her yatırımın ekonomik olamayabileceği bir gerçektir. Bununla birlikte, bu alandaki Ar-Ge çalışmalarının sürdürülmesinde ve bu alana yatırım yapmak isteyenlere gerekli imkanların sağlanmasında fayda olduğu da hepimizin ortak kanaatidir.

Daha fazla bilgi için kaynak:

http://www.bp.com/statisticalreview2004

http://www.bpgaspowerandrenewables.bpweb.bp.com

http://www.bpsolar.com

http://www.bp.com/tecnology

BP Statistical Review of World Energy 2004

 

Merkez
Kuleli Sokak No:87 Daire:2, 06700 G.O.P./ANKARA

Tel: +(90) 312 436 95 98 - Faks: +(90) 312 436 95 98

Elektronik posta: ressiad@ressiad.org.tr